Maj miesiąc z Maryją – Świadectwa nowej pięknej drogi z Maryją

Miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Maryi – Matce Boga i naszej Matce. Niemal w każdym kościele i w każdej kaplicy w Polsce przez cały ten miesiąc gromadzi się lud wierny, by wspólnie z kapłanami modlić się do Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej odśpiewując Litanię Loretańską.

Oddawanie czci Maryi znane jest już od IV w. Przez szereg wieków powstawały święta i uroczystości ku czci Matki Najświętszej. W 431 r. na Soborze Efeskim ogłoszono dogmat o Bożym Rodzicielstwie Najświętszej Maryi Panny (Theotokos). W czasach przed Soborem Efeskim lud wierny wielbił Maryję najstarszą, jak się wielu wydaje, modlitwą na Wschodzie i Zachodzie: Pod Twoją obronę uciekamy się... Tekst tej modlitwy odnaleziono koło Aleksandrii w manuskrypcie z III w. Ten cenny skarb nazwano Papirusem nr 470. Odczytał go i opublikował benedyktyn F. Mersenier. Napisany po grecku tekst umieszczony jest na jednej stronicy i zajmuje tylko 10 wierszy. Kościół czci Najświętszą Maryję Pannę. Wyrażenie „oddając cześć” powtarza się w Mszale bardzo często. Kościół odwołuje się do wstawiennictwa Bogurodzicy, widzi w Niej Orędowniczkę u Boga, Wspomożycielkę, Pomocnicę, Pośredniczkę.

Medjugorie to miejsce pełne cudów, nawróceń i powrotów do wiary. Można pokusić się o stwierdzenie, iż obecnie jest to w pewnym sensie ziemia święta, ponieważ niebo łączy się tam z naszą planetą. Obecność w Medjugorie jest czymś niesamowitym, człowiek zdaje sobie sprawę, że jest w miejscu gdzie Maryja regularnie przekazuje orędzia. Można pomyśleć, iż stojąc samotnie na górze objawień nie jesteśmy sami gdyż właśnie Ona, Królowa Nieba jest obok nas, mimo iż jej nie widzimy. Oczywiście nie musimy być w Medjugorie by Maryja była blisko nas, jednak są na tej planecie pewne tereny, które w sposób szczególny umiłował Bóg. W tych miejscach nasze ociężałe ciało i natura ludzka mogą odbić się od ziemi a dusza poszybować na spotkanie z Maryją. Różnie możemy odebrać te słowa, jednak Medjugorie to znak, pewna manifestacja dobra, to miejsce gdzie człowiek może porzucić to, co ludzkie i przyziemne, może odnaleźć wiarę a zatem życie wieczne. Medjugorie to także miejsce gdzie wielkie tajemnice są powierzone prostaczkom a wielcy i możni tego świata mogą czuć się zawstydzeni.

Niesamowita historia i świadectwo Patricka i Nancy Latta z Medjugorie